Cykl obrazów pt.
"Kobieta współczesna w świetle opowieści biblijnych"
JWS

 

 

            "Cykl Joli prezentuje kobiety o których wspomina Pismo Święte w unowocześniony sposób. Każdy obraz cyklu niesie inne przesłanie i ma odmienną historię, ale odsłania ważne problemy kobiet współczesnych. Przesłaniem cyklu jest propozycja nauczenia się od kobiet biblijnych tajemnicy szczęśliwego i udanego życia. Bohaterki tych opowieści mogą być wzorem albo przestrogą dla każdej  kobiety, niezależnie od czasów w jakich żyje. Cykl motywuje też do odkrywania wciąż na nowo kobiecego piękna i niepowtarzalności."


Dariusz Sobolewski

 


                                     
"Pani Babel"                                                     "Wdowi grosz"                                                       Żona Lota"

 

 

 

      

               Kobieta jest częstym tematem malarskim, który zawsze fascynował artystów przede wszystkim ze względu na jej zewnętrzne piękno. Niektórzy malarze zainteresowali się kobietą jako istotą z wielkim potencjałem emocjonalnym, który może być doskonałą inspiracją dla tworzących sztukę.

 

               Rozpoczęty cykl jest moim sposobem na ukazanie tak fizyczności jak i wewnętrznego życia kobiety.  Podjęłam tu tematykę tak częstego  problemu z porozumiewaniem i wyrażaniem siebie ("Pani Babel"), głębokiej chęci oddania w dobrej wierze wszystkiego, co cennego kobiecie pozostało ("Wdowi grosz") czy palącej potrzeby zaspokojenia ciekawości bez względu na największe niebezpieczeństwa ("Żona Lota").

 

            Nagość zaś ma tu ważne znaczenie symboliczne, odsłaniając nie tylko ciało, ale przede wszystkim silny świat emocji. Charakterystyka kobiety postrzegana jest tu  poprzez pryzmat ponadczasowych, niezwykle interesujących opowieści. Mądrych historii biblijnych.  Przemyślenia na ten temat pewnego dnia stały się tematem naszej żywej z mężem rozmowy . On to właśnie   zainspirował mnie do podjęcia tematu i rozpoczęcia pracy nad cyklem, za co  pragnę mu gorąco podziękować. I za słowa, które napisał o nim  powyżej.

 

JWS

 

 

           Cykl nie jest jeszcze ukończony i wciąż  się tworzy.  Mąż malarki, jako chrzestny ojciec cyklu, czynnie uczestniczy w pracy intelektualnej nad cyklem, wyszukując  najciekawszych  biblijnych opowieści,  które stają się  inspiracją do  przemyśleń oraz do malowania kolejnych obrazów .  W galerii JWS pojawią się one w najbliższym czasie.

 

Strona poprzednia

PRAWA AUTORSKIE      Zgodnie z przepisami  Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych,  wszelkie prawa do obrazów,  fotografii,    grafik
 i  tekstów opublikowanych na stronie internetowej
www.jwsobolewska.pl są własnością jej autorki. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez wiedzy i zgody autorki jest zabronione. ART.115 Kto przywłaszcza sobie autorstwo, albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości, lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania podlega grzywnie albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Copyright ©