Cykl obrazów pt.
"Kraina Dzbanów"

JWS

 

 

W Krainie Dzbanów serce dzwonu śpi, w Krainie Dzbanów życie dziecię śni.

W Krainie Dzbanów wiele tajnych dróg, w Krainie Dzbanów cicho krąży wróg.

 

W Krainie Dzbanów straż snów trzyma Kot, w Krainie Dzbanów snów tajemnych splot.

W Krainie Dzbanów znów zakwitła Myśl. W Krainę Dzbanów możesz w mój sen przyjść.
 

                                                                                                                                                                                     

                      

                              "Portal"                                        "Kamienny Kot"                                "Jarzębinowy Król"                         

 

 

                    
 "Symbioza"                                               "Macierzyństwo"                                                "Czuwanie"

 

 

                   
"Wołanie"                                               "Zaklinacz Gniewu"                                            "Otwarte niebo" 

 

 

                
 "Ogrodowe Sekrety"                               "Zawołanie"                                   "Maki w deszczu"

 

 

                 

        "Dzieciństwo"                        "Gwiezdna kołysanka"                       "Nieuważność"

 

 

"Cisza"

 

 

 

      Cykl  obrazów Jolanty Walentyny Sobolewskiej pt. "Kraina Dzbanów" powstawał ponad rok i jest wciąż kontynuowany. Motyw dzbanów bardzo często pojawia się w twórczości malarki, która nie potrafi z niego łatwo zrezygnować, stąd można odnaleźć w innych cyklach jeszcze lub obrazach indywidualnych motyw dzbana właśnie. Kuchnia w jej prywatnym domu pełna jest dzbanów malowanych na ścianach i ceramicznych dzbanków stojących na półkach, meblach, okiennym parapecie. Wraz z mężem kolekcjonuje dzbany gromadząc je i wyszukując w przeróżnych podróżach.
       W powyższym zbiorze prac znajdują się przede wszystkim obrazy olejne  na płótnie z drugim ważnym dla cyklu motywem - malowanym złotym akrylem kształtem paletoidalnym, co ma podkreślić wagę plastycznej wyobraźni. Kilka prac powstało w technice akrylu na papierze, lecz prócz tych dwóch głównych technik pojawiły się także prace w technikach mieszanych. Autorka użyła do ich tworzenia przypraw, takich jak cynamon, kardamon, curry czy liściasta herbata. Cykl po raz pierwszy został wyeksponowany publicznie podczas uroczystego wernisażu wystawy w listopadzie 2008 roku w Grocie Solnej Klubogalerii "Alternatywa - Cafe" w Warszawie. Później w całości lub części był wielokrotnie pokazywany podczas innych wystaw.

 

 


 

Jest to mój ukochany cykl.  Kraina Dzbanów  jest  dla mnie symbolem wewnętrznego szczęścia,

które trzeba codziennie w sobie i w innych odnajdywać, a potem mocno strzec.

JWS

 


Strona poprzednia

 


PRAWA AUTORSKIE      Zgodnie z przepisami  Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych,  wszelkie prawa do obrazów,  fotografii,    grafik i  tekstów opublikowanych na stronie internetowej www.jwsobolewska.pl są własnością jej autorki. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez wiedzy i zgody autorki jest zabronione. ART.115 Kto przywłaszcza sobie autorstwo, albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości, lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania podlega grzywnie albo pozbawienia wolności do lat 3.

Copyright ©