POWRÓT DO DZIAŁU:  CYKLE MALARSKIE

 
 

 

Cykl obrazów pt.

"Nocne Opowieści"
JWS

 

 

       Noc to czas najgłębszych tajemnic, marzeń i lęków. W ciemności wyobraźnia pracuje inaczej niż podczas słonecznego dnia. Ciemność i cisza pozwalają wolniej płynąć myślom, a pod zamkniętymi powiekami pojawiają się najróżniejsze sny. Sny zawsze odgrywały w moim życiu bardzo wielką rolę, ostrzegając lub poddając rozwiązania trudnych spraw. Zdarzały się i takie, które odkryły przede mną  sekrety przyszłości. Najpiękniejsze jednak są Sny - Opowieści, pełne symboli i paradoksalnie logicznej fabuły  "filmy",  które przychodzą czasem nocą .  I te lubię najbardziej, bo zasiały ziarno nowego obrazu, tocząc się w niezwykłej czasoprzestrzeni, poetycko utkanej z baśni, jawy i nocnych przemyśleń.  I o nich jest mój cykl.
                              
                      "Cesarzowa"                  "Podglądacze Snów"        "Tańcząca z Wiecznością"        "Nieświadomość"                              

            "Pani Szyndzielni"                             "Podszepty Podświadomości"                         "Cicha modlitwa"    

 

                               
                                
                                 "Przejście"       "Anioł strudzonych wędrowców"     "Rozmowa z Nocą o Dniu"       "Tajemna wymiana myśli"                 

                "Wodne Elfy"


 

        Cykl obrazów  pt. "Nocne Opowieści" autorstwa Jolanty Walentyny Sobolewskiej powstał w 2006 roku. Nie wszystkie jednak obrazy pochodziły z tego czasu. Jest wśród nich jeden dużo starszy obraz pt. "Wodne Elfy", który autorka postanowiła dołączyć do tego zbioru. Obraz ten powstał w 1997 roku i był pierwszym płótnem namalowanym pod wpływem sennej opowieści. Był też pierwszym obrazem, który pchnął autorkę ku surrealizmowi baśniowemu, stylowi, jaki wybrała w swej dalszej twórczej drodze.

        Cykl został po raz pierwszy wyeksponowany podczas uroczystego  wernisażu wystawy pt. "Nocne Opowieści" w listopadowy wieczór 2006 roku, zorganizowanej  przez  Gminny Ośrodek Kultury w  Raszynie  w Galerii  Wystaw Artystycznych GBP.   Wieczór został   uświetniony  nastrojowym  koncertem  poezji  śpiewanej w wykonaniu znakomitego muzyka i barda Tomasza Winiarskiego, który skomponował piękną muzykę do wierszy JWS.

 

 

 

 

 

Strona poprzednia


PRAWA AUTORSKIE      Zgodnie z przepisami  Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych,  wszelkie prawa do obrazów,  fotografii,    grafik i  tekstów opublikowanych na stronie internetowej www.jwsobolewska.pl są własnością jej autorki. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez wiedzy i zgody autorki jest zabronione. ART.115 Kto przywłaszcza sobie autorstwo, albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości, lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania podlega grzywnie albo pozbawienia wolności do lat 3.

Copyright ©